Aikido günlük hayatta neler kazandırır?


Aikido kendinizi savunmadan çok daha ötesidir. Sadece fiziksel değil zihinsel beceriler de kazandırır. Bu yazıda her yönüyle kazanımlarınızı ele alacağız.

Aikido Yaşamda Neler Kazandırır?

Aikido diğer tüm sporlardan farklı olarak birçok şey öğreten bir sanattır. Spor olmaktan ziyade daha çok bir Yol’dur. Özellikle tüm Dünya’da insanlara yapılan reklamlarda Aikido gibi birçok sanat spor olarak tanıtılmaktadır. Bu yapılan işin biraz da özüne aykırı bir tutumdur. Aikido tek başına fiziksel çalışmalardan oluşan bir olgu değil, fiziksel ve ruhsal çalışmaların bir araya geldiği bir yoldur.

 

Aikido’yu Günlük Hayatta Nerede kullanacağım?

 

Aikido hayatın her yerindedir. Nefes alırken, yürürken, gülerken, tartışırken veya herhangi bir durumda Aikido farkında olmadan kullanılmaktadır. Temel Aikido prensipleri bunlara en güzel örnekler olarak söylenebilir.

 

  • Merkezileşme
  • Yönlendirerek kontrol
  • Uzatma
  • Dairesellik
  • Mesafe

 

Yukarıdaki tüm başlıkları günlük hayatta nasıl kullandığınızı düşündüğünüzde Aikido ile nasıl iç içe yaşadığınızı görmüş olacaksınız.

Peki bunları tam profesyonel bir şekilde kullanmayı öğrenirsek hattaki başarımız nasıl artar siz düşünün.

 

Aikido’yu Kendimi Savunmak İçin Kullanmayacak mıyım?

Elbette Aikido sizi fiziksel tehditlerden kurtarabilecek tekniklere sahip bir sanattır. Tahmin edilen binlerce tekniği bulunmakta ve her duruma karşı bir savunma içermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bunları ne kadar çalışırsanız çalışın kişisel gelişiminiz ne kadar iyiyse o kadar iyi kendinizi savunursunuz.

Özellikle müsabakalı sporlarda bu durumu bulmak Aikido kadar mümkün değildir. Diğer sporlarda fiziksel yaş ilerlemesi ile yavaşlama ve güçsüzleşme olacağı için, ilerleyen yaşlarda biraz sorun yaşayabilirsiniz. Ancak Aikido’da bu minimum seviyededir.

 

Ne Kadar Zamanda Öğreneceğim?

Bu biraz da sizlere bağlı. Aikido da kriter kaç yıldır çalıştığınız değil, kaç saat çalıştığınızdır. Aikido çalışırken kendinizi ne kadar verdiğinizle ilgilidir. 30 yıl aikido yapan ve bu 30 yılda sadece 10 saat aikido çalışmış biriyle 5 yıldır Aikido yapan ama 5 yıl içerisinde 500 saat Aikido yapan biri aynı olmayacaktır. Buradaki bir kriter de Aikido’nun her zaman öğrencisi olarak kalabilmektir. Yapılan en büyük hatalardan biri Aikido’ya başlayıp belirli bir seviyeye gelenlerin genellikle öğrenciliği bırakıp eğitmenlik yapmaya başlamalarıdır. Bu durumda gelişiminiz Aikido için duracaktır. 

Kısacası Aikido öğrenmek hiç bitmeyen bir yoldur. Bu yol tamamen size bağlı. Doğru soru ne kadar zamanda Aikido’nun mantığını veya felsefesini anlayabilirim olmalıdır.

İyi bir antrenörle bu çok zaman almayacaktır, tabi sizin de isteğinize bağlı olarak.

 

Aikido Kursu Nedir?

Aikido kursu diye bir şey yoktur. Aikido çalışılan yer olan Dojo vardır. Aikido bir kurs değil bir yaşam tarzıdır. En eski öğrenciden, en yeniye kadar herkes bu yolda beraber yürür.

 

Ne Zaman Başlayabilirim?

Hemen başlayabilirsiniz. Bizi arayıp, mesaj atıp ücretsiz deneme dersleri için bilgi almanız yeterli.

Tümünü Görüntüle