Her şeyden ve herkesten farklı olmak istiyorsanız, bedeninizin yanında öz benliğinizi de geliştirmek istiyorsanız Aikido öğrenmelisiniz.

 

Aikidonun Diğer Savunma Sanatlarından Farkı Nedir?

Aikido’nun diğer tüm savunma sanatlarından veya mücadele sporlarından en büyük farkı; her yaştan, her kesimden ve her kültürel yapıdan bireyin kendine uygun bir parça bulabilmesidir. 

Diğer tüm sanatlarda kardiyovasküler ve fiziksel antrenmanlar ön plandayken; Aikido için bu çok da geçerli değildir. Yürüyebilen hemen herkes Aikido yapabilir.

Bunun yanından Aikido’da sıklet olmadığı için özel bir diyet uygukamanıza gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda her yaşta başlanıp, ilerleyen yaşlarda da devam edilebilir.

Aikido’da İçsel Gelişim Nasıl olur?

Yoğun fiziksel antrenmanların yanı sıra yapılan tekniklerin stratejik yapısı fiziken sizleri güçlendirirken, aynı zamanda yoğun felsefik yapısı, doğayla uyumu ön plana çıkaran düşünce tarzıyla sizlerin en stresli günden sonra bile çok daha sakin bir yapıya bürünmenizi sağlar.

Felsefi içeriğinin genişliği dolayısıyla herhangi bir parçası sizleri etkiler ve değişilmez bir tercih olarak hayatınızda yer tutar.

Yukarıdaki tüm şıkların yanı sıra Aikido öğrenmek için bir neden de kendinizi savunmayı öğrenmektir. Günümüz şartlarında kendini savunmak çok önemli bir hal almıştır. Hayatınızda bir saniyelik yer kaplayan herhangi bir zor durumdan kendinizi kurtarabilmek, özgüven geliştirebilmek ve kendinden daha emin bir insan olabilmek için Aikido gerçekten önemli bir yoldur.

Aikido kendinizi savunmadan çok daha ötesidir. Sadece fiziksel değil zihinsel beceriler de kazandırır. Bu yazıda her yönüyle kazanımlarınızı ele alacağız.

Aikido Yaşamda Neler Kazandırır?

Aikido diğer tüm sporlardan farklı olarak birçok şey öğreten bir sanattır. Spor olmaktan ziyade daha çok bir Yol’dur. Özellikle tüm Dünya’da insanlara yapılan reklamlarda Aikido gibi birçok sanat spor olarak tanıtılmaktadır. Bu yapılan işin biraz da özüne aykırı bir tutumdur. Aikido tek başına fiziksel çalışmalardan oluşan bir olgu değil, fiziksel ve ruhsal çalışmaların bir araya geldiği bir yoldur.

 

Aikido’yu Günlük Hayatta Nerede kullanacağım?

 

Aikido hayatın her yerindedir. Nefes alırken, yürürken, gülerken, tartışırken veya herhangi bir durumda Aikido farkında olmadan kullanılmaktadır. Temel Aikido prensipleri bunlara en güzel örnekler olarak söylenebilir.

 

  • Merkezileşme
  • Yönlendirerek kontrol
  • Uzatma
  • Dairesellik
  • Mesafe

 

Yukarıdaki tüm başlıkları günlük hayatta nasıl kullandığınızı düşündüğünüzde Aikido ile nasıl iç içe yaşadığınızı görmüş olacaksınız.

Peki bunları tam profesyonel bir şekilde kullanmayı öğrenirsek hattaki başarımız nasıl artar siz düşünün.

 

Aikido’yu Kendimi Savunmak İçin Kullanmayacak mıyım?

Elbette Aikido sizi fiziksel tehditlerden kurtarabilecek tekniklere sahip bir sanattır. Tahmin edilen binlerce tekniği bulunmakta ve her duruma karşı bir savunma içermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bunları ne kadar çalışırsanız çalışın kişisel gelişiminiz ne kadar iyiyse o kadar iyi kendinizi savunursunuz.

Özellikle müsabakalı sporlarda bu durumu bulmak Aikido kadar mümkün değildir. Diğer sporlarda fiziksel yaş ilerlemesi ile yavaşlama ve güçsüzleşme olacağı için, ilerleyen yaşlarda biraz sorun yaşayabilirsiniz. Ancak Aikido’da bu minimum seviyededir.

 

Ne Kadar Zamanda Öğreneceğim?

Bu biraz da sizlere bağlı. Aikido da kriter kaç yıldır çalıştığınız değil, kaç saat çalıştığınızdır. Aikido çalışırken kendinizi ne kadar verdiğinizle ilgilidir. 30 yıl aikido yapan ve bu 30 yılda sadece 10 saat aikido çalışmış biriyle 5 yıldır Aikido yapan ama 5 yıl içerisinde 500 saat Aikido yapan biri aynı olmayacaktır. Buradaki bir kriter de Aikido’nun her zaman öğrencisi olarak kalabilmektir. Yapılan en büyük hatalardan biri Aikido’ya başlayıp belirli bir seviyeye gelenlerin genellikle öğrenciliği bırakıp eğitmenlik yapmaya başlamalarıdır. Bu durumda gelişiminiz Aikido için duracaktır. 

Kısacası Aikido öğrenmek hiç bitmeyen bir yoldur. Bu yol tamamen size bağlı. Doğru soru ne kadar zamanda Aikido’nun mantığını veya felsefesini anlayabilirim olmalıdır.

İyi bir antrenörle bu çok zaman almayacaktır, tabi sizin de isteğinize bağlı olarak.

 

Aikido Kursu Nedir?

Aikido kursu diye bir şey yoktur. Aikido çalışılan yer olan Dojo vardır. Aikido bir kurs değil bir yaşam tarzıdır. En eski öğrenciden, en yeniye kadar herkes bu yolda beraber yürür.

 

Ne Zaman Başlayabilirim?

Hemen başlayabilirsiniz. Bizi arayıp, mesaj atıp ücretsiz deneme dersleri için bilgi almanız yeterli.

Aikido Deneme Dersleri

 

Herkesin bir konuda deneyimleme ve fikir sahibi olma hakkı vardır. Biz Aikido Maltepe olarak sizlere bu fırsatı sunuyoruz. Her merak eden dilediği zaman bir defaya mahsus olmak üzere Aikido deneme derslerine katılabilir. Bunun için tek yapmanız gereken bizlere ulaşmak.

 

Aikido Deneme Dersi Tarihleri

 

Aikido denem derslerinin herhangi bir tarihi bulunmamaktadır. Bizlerin yayınlamış olduğu antrenaman saatlerine uygun olarak katılabilirsiniz. Aikido deneme dersleri için herhangi bir özelliğiniz olmasına gerek yoktur. Sadece talep etmeniz gerekli. O kadar. Bu talebiniz sonrasında sizleri ilk uygun antrenman saatimizde misafir ediyoruz.

 

 

Aikido Deneme Derslerinde Neler Öğreneceğim?

 

Aikido deneme derslerinde siz de bizler gibi standart Aikido antrenmanımıza katılacaksınız. Deneme dersi veya ileri seviye ders diye bir ayrımımız yoktur. Bizler Aikido Maltepe olarak (Zenbu Dojo) bilgi paylaşımı üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz. İlk derste bile birçok Aikido tekniği öğrenebilirsiniz.

 

Aikido Deneme Dersleri İçin Hangi Ekipmanlar Gerekiyor?

 

Aikido deneme dersleri için herhangi özel bir ekipmana veya özel bir Aikido Malzemesine gerek yoktur. Yapmanız gereken şey biraz kalın bir eşofman takımı, terlik ve havlu ile dersimize katılmak. Sonrasında eğer bizimle devam etmek isterseniz, gerekli ekipmanları nasıl edineceğiniz konusunda konuşabiliriz.

 

Aikido Deneme Derslerinde Zenbu Dojo Farkı.

 

Deneme derslerimiz tamamen ücretsizdir. Bunun birinci nedeni sizleri Aikido ile tanıştırmak ve aynı zamanda sizlerle tanışmaktır. Bizler bir yolun takipçileri olarak sizlerin bu yolda ilerleyip ilerleyemeyeceğinize karar vermenizi istemekteyiz. Üstelik deneme dersinde yeterince fikir sahibi olamazsanız ikinci deneme dersini talep etme hakkınız da bulunmaktadır. Bu ikinci Aikido denem dersi için de bir ücret talebinde bulunmuyoruz.

 

Neden Deneme Dersi Yapıyoruz? Direkt Kayıt Almıyor Musunuz?

 

Bu talebinize olumlu cevap vermemiz mümkün değil? Çünkü bizler sizlere deneme ve seçme hakkı verirken Dojo’muza öğrenci alımında da titiz davranıyoruz. Aikido Maltepe Zenbu Dojo kar amacı gütmeyen bir yer olduğu için, öğrenci seçme ve birlikte yürüme kararı alma hakkına sahiptir. Dojo’muzun enerji, sinerji ve düzenini bozacak herhangi biriyle çalışmak istemiyoruz. Böylece sizlerin de geldiğinizde rahat, özel ve mutlu antrenmanlar yapmanızı sağlıyoruz.

 

Tek yapmanız gereken sistemimizde bulunan herhangi bir kanaldan bizlere yazmak veya aramak. Ne duruyorsunuz?

Aikido'nun gelişimine kısaca baktığımızda farklı bir yapı görmekteyiz. Bu yazımızda Aikido'nun kısa tarihi ve gelişiminden bahsedeceğiz.

 

Aikido'nun Kısa Tarihi

 

Aikido, 20.yüzyılın başlarında, genellikle O Sensei olarak adlandırılan genç usta Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen modern, agresif olmayan bir Japon dövüş sanatıdır. Kurucu 1969'da seksen altı yaşında hayata gözlerini yummuştur.

 

Aikido bir dövüş sanatı olarak etkilidir, ancak özü fiziksel çatışmanın ötesinde bir yoldur. O’sensei Ueshiba geleneksel Japon Jujutsu, kılıç ve mızrak tekniklerinde titiz bir eğitim geçmişine sahiptir. Hayatının ikinci yarısını sanatı insan ruhunu rafine etmek ve canlandırmak için bir araç olarak geliştirerek geçirdi. Daha sonra 'Aikido', 'doğanın güçleri ve ilkeleri ile uyum yolu’ olarak adlandırdığı tekniği yaratmayı başardı. Aikido, dövüş eğitiminin keskin kenarının ruhsal gelişim için bir 'yol' olarak kullanıldığı gerçek bir 'budo' yoludur.

Aikido'nun Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Popülaritesindeki artışa rağmen, Aikido, Budo'nun hedeflerine sadık kalmıştır. Yöntemleri, O’sensei Ueshiba'nın "dinmek bilmeyen zirveye ulaşma, zihin ve bedenin mükemmelliğe erişmesi yoluyla insan ruhu ve kişisel gelişimi için çok sıkı bir eğitim" konusundaki derin inancına dayanmaktadır. Kurucusunun ideallerine uygun olarak, Aikido bir kişinin diğeriyle rekabet ettiği spordan ayrı tutulmuştur. Aikido, insanın kendi doğasını mükemmele ulaştırmak için güzel bir kişisel gelişim yoludur. Bu nedenle, Aikido, 'ki' nin Evrensel ilkesine - yaşam gücü veya nefese-büyük önem vermektedir. Aikido, bu evrensel 'ki' nin bireysel insan 'benliğinin' ki 'ile birleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Aikido, bireyi Evrensel İlkeyle uyumlu hale getirmek ve tüm halklar arasında uyum sağlamak için bir Budo'dur. Japon dövüş sanatlarının eski geleneklerinden Aikido, bugün dünyada var olan uyumsuz güçlere karşı koymak için bir uyum kaynağı olarak süregelmektedir.

 

Aikido Ne Demektir?

 

Japonca 'Aikido' kelimesi üç karakterden veya kanji'den oluşur.

Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi, buluşmak, 'uyumlanmak' anlamına gelen 'Ai'dir. Japonca'da bu aynı zamanda 'aşk' anlamına gelir ve bu, O Sensei'nin kullandığı haliyle ‘Ai’ kelimesinin daha net çevirisidir.

 

İkinci kanji, kelimenin tam anlamıyla buhar veya buhar anlamına gelen ki'dir, ancak modern Japonca'da zihin, ruh anlamına gelir. Daha geniş bağlamda 'Ki', sadece insanın ruhu değil,' evrenin ruhu veya gücü ' anlamına gelir.

 

Üçüncü ve son karakter, Ken-Do veya Ju-Do'da olduğu gibi, Aikido çalışmasının sadece kendini savunmaya dayanan teknikleri içermediğini, ancak insanların günlük yaşamlarına dahil edebilecekleri olumlu karakter geliştirme ideallerini içerdiğini belirtmek için' yol 'anlamına gelen' DO ' dur.

 

Bu nedenle, Beden Eğitimi anlamında Aikido, 'bedeni ve evrensel ruhu uyumlaştırmanın yolu' anlamına gelir. Ancak daha derin bir anlamda, aynı zamanda dünyayı ve içinde yaşayan herkesi sevmek anlamına gelir.

 

Doğa İlkelerine Uygun Hareket Etmek

 

Beden eğitiminin en göze çarpan özelliği, rasyonel ve zorlanmamış hareketler vücudun içinden doğal olarak akana kadar çeşitli tekniklerin tekrar tekrar uygulanmasıdır. Aikidocu, saldırgana zarar vermeden veya yaralanmadan kontrol etmenin yollarını uygular. Aikido'da rekabet olmaması, bu temel felsefenin doğal bir sonucudur. Kazanmak ya da kaybetmek hiçbir sonuç vermediğinde, Aikidocular çabalarını karşılıklı kişisel hedeflere adamakta özgürdürler. Bu nedenle, her yaştan erkek, kadın ve çocuk, Aikido'nun kalbi olan budo yolunda birlikte yürüyebilir. Her öğrenci kendi hızında eğitilir ve ilerledikçe, herkes kendi kişisel gelişiminde uyum bulabilir.

 

Rahat bir bedenden ve tamamen merkezlenmiş bir zihinden kaynaklanan dairesel, akıcı hareketler Aikido’nun temel ideallerindendir. Düzenli uygulama, günlük yaşamın her alanına taşınan bir esenlik ve kendine güven duygusu getirir. Bu tür deneyimler sonucunda insanın ruhsal ve fiziksel  deneyimlerinin ve gelişiminin  genişlemesine neden olur.

 

Aikido'da, 'kendi içinde yatan düşmanla' yüzleşmenin yolu dışında 'yol' yoktur. Aikido, hem ruhu hem de bedeni geliştirmek için inatçı bir azim ve özveri yoludur. Eğitimin bu yönünün tanınması ve kabul edilmesi, istikrarlı ilerleme ve kişisel ilerlemenin en kesin yoludur.