Çocuklar Neden Dövüş Sanatlarıyla Uğraşmalıdır?

Egzersiz her çocuk için harikadır. Ancak birbirinden farklı öğrenen ve düşünen çocuklar, kendilerine uygun bir spor bulmakta zorlanabilirler. Dövüş sanatlarının neden çocuğunuz için uygun olabileceğini bu yazımızda anlatmaya çalıştık. İşte dövüş sanatları ve dövüş sanatlarının faydaları…

 

Dövüş Sanatları Nedir?

 

Dövüş sanatları Asya'da doğmuş eski bir uygulamadır. Başlangıçta kendini savunma amaçlı olarak doğmuş olsa da sonradan bu değişime uğramıştır. Bugün, birçok insan sadece fiziksel değil zihinsel güç oluşturmak için de dövüş sanatları yapmaktadır..

 

Dövüş sanatları birçok farklı türü vardır. Bazıları; karate ve tae kwon do gibi-vurmaya ve engellemeye odaklanır. Diğerleri-judo ve jiu-jitsu gibi-güreş ve güreş üzerine odaklanır. Hepsi planlı, tekrarlanan hareketleri kullanır ve zihin ile beden arasındaki bağlantıya odaklanır.

 

Birçok aile, dövüş sanatlarının çocuklarının öz kontrolünü ve odaklanmasını artırmaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Bazı araştırmalar bunu destekliyor, diyor California Üniversitesi, Irvine'deki Pediatrik egzersiz ve genomik araştırma Merkezi'nden Ph. D. Kimberley D. Lakes. (Çoğu çalışma, özellikle birbirinden farklı öğrenen ve düşünen çocuklara odaklanmamaktadır.)

 

Dövüş sanatlarının çocuklar için faydaları nelerdir?

 

Dövüş sanatlarının farklı öğrenen ve düşünen çocuklar için iyi bir eşleşme olmasının birçok nedeni vardır. Dövüş sanatlarının faydaları şunlardır:

 

 •   Dövüş Sanatlarında Rekabet sadece çocuğun kendiyle rekabetidir.

 

Takım rekabetine değil, bireysel büyümeye odaklanırlar. Birçok çocuk diğer çocuklarla rekabet etme baskısı ile mücadele eder. Bu nedenle, geleneksel sporlar onlara hitap etmeyebilir. Ancak dövüş sanatları tamamen kendini geliştirmeye odaklanır. 

        

 •   Dövüş sanatlarında hedefler vardır.

Belirli hedeflere doğru çalışırlar. Farklı öğrenen ve düşünen bazı çocuklar, asla “kazanmadıklarını” hissederler. Dövüş sanatlarında çocuklar kendi hızlarında ve yetenekleri seviyesinde çalışırlar. Yeni bir beceri seviyesine her ulaştıklarında farklı bir renkli kemer kazanırlar. Bu, benlik saygısını artırabilir ve onları motive edebilir.

        

 •  Rutine uyum ve alışkanlık kazandırır, gelecek tahminleri artar.

Rutinler; yönetilebilir parçalardır. Dövüş sanatlarında bir biçim ya da teknik düzinelerce farklı harekete sahip olabilir. Ancak çocuklar yavaş yavaş öğrenirler, ilerledikçe adımları tekrarlar ve eklerler. Bir sonraki adımın ne olacağını tahmin etmeyi öğrenirler. Ve sonunda, her şeyi sıvı hareketlere birleştirdiler.

          

 • Kendilerini her yönüyle kontrol etmeyi ve konsantrasyonu öğrenirler.

Kendini kontrol ve konsantrasyona vurgu yaparlar. Dikkat, dövüş sanatlarının merkezinde yer alır. Çocuklar öğrenmek ve hareketleri yapmak için odaklanmış kalmak zorundadır. Bir çocuğun odak noktası sürüklendiğinde, eğitmenler genellikle “hazır duruş " almalarını ister.” Bu, sıfırlamalarını ve sonraki teknik veya çalışma için hazırlanmalarını sağlar.

       

 •  Koordinasyonları zirve noktasına ulaşır

Koordinasyona yardımcı olurlar. Dövüş sanatları hareketleri yapmak, çocukların yaşadıkları her ortamda vücutları için daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu motor becerileri ile mücadele eden çocuklar için iyidir. Aynı zamanda çocukların zihnin vücut üzerindeki gücünü anlamalarına yardımcı olur. (Bu DEHB olan çocuklar için değerli olabilir.)

        

 •   Kural ve düzene uygun yapı oluşturur

Yapı sağlarlar. İyi dövüş sanatları eğitmenleri açık kurallara sahiptir ve onları sürekli güçlendirir. Ayrıca sınıf içinde ve dışında iyi davranışları vurgularlar. Hatta bazıları çocukları ebeveynlerin imzalaması için davranış çizelgeleri ile eve gönderir.

          

 • Daha enerjik olurlar, enerjilerini atar ve kontrol ederler, öfke kontrolü sağlar.

Çocuklar için ekstra enerji elde etmek için güvenli bir yoldur. Dövüş sanatlarının şiddet içeren davranışları teşvik ettiği bir efsanedir. Aslında, eğitmenler genellikle dövüşün son çare olduğunu söylerler. Aynı zamanda, tekme ve yumruk veya yapılan teknikler, çocukların hayal kırıklığı veya öfkeyi çözmelerine ve aynı zamanda kendi kendini kontrol etmelerine izin verir.

          

 • Saygıyı Öğrenirler

. Saygı, dövüş sanatlarında temel bir değerdir. Çocuklar bunu eğitmenlerine ve akranlarına göstermelidir. Olumsuzluk genellikle sınıfta tolere edilmez ve öğrenciler birbirlerini desteklemeye teşvik edilir.

         

 •  Özgüven Geliştirir.

Farklı öğrenen ve düşünen çocuklar bazen garip ya da döngünün dışında hissederler. Ama birçok çocuk dövüş sanatlarının havalı olduğunu düşünür. Dövüş sanatları kıyafeti giyerken ve tahtaları ikiye böldüğünüzde özel hissetmemek zor değildir. Bu da özgüven geliştirir.

 

Bir dövüş sanatları sınıfında nelere dikkat edilmelidir

 

 1. Mahallenizde farklı dövüş sanatları türleri için sınıflar olabilir. Karışık dövüş sanatları (veya MMA) gibi bazıları daha agresiftir ve çocuklar için en iyi seçim olmayabilir.
 2. Çoğu gençlik sınıfı tae kwon do veya karate öğretir. Esasında seçtiğini dövüş sanatının türünden çok nasıl öğretildiği ve zihinsel olarak çocuğunuza ne kattığı önemlidir.
 3. Derslere başlamadan önce salon eğitmeni ile görüşün. Çocuğunuzun zorlukları, zayıf noktaları hakkında dürüst olun. Çocuğunuzun bu zayıf yönlerini geliştirmesi ve gidermesini umduğunuzu açıklayın.

 

En iyi deneyimi verecek bir okul nasıl olur?

 

 • Karakter gelişimine odaklanan geleneksel bir yaklaşım benimseyen.
 • Eğitmenin çocuğunuzun güçlü yanlarına ve zorluklarına bakabilmesi için ücretsiz bir ön değerlendirme sunduğu. (Böylece çocuğunuzun ve eğitmeninizin iyi bir uyum sağlayıp sağlamadığını da görebilirsiniz.)
 • Düşük bir öğrenci-öğretmen oranına sahip olan. Çok fazla öğrenci varsa, çocuğunuz yeterince dikkat çekmeyebilir.
 • Destekleyicilik. Eğitmenlerin öğrencileri zorlaması önemlidir. Fakat aynı zamanda çocuğunuzun zorlukları hakkında destekleyici ve anlayışlı olmalıdırlar.
 • Dövüş sanatları, çocuklar için olumlu benlik saygısı oluşturmak ve topluluk bulmak için harika bir fırsattır.
 • Çocuğunuzun spora gitmesini nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenin. Çocuk Aikido başlığımıza göz atın.