Çocuk Spor Hareketleri ve Aikido

Aikido bir savunma sanatı veya dövüş sanatı olmasının yanında bir çok spor hareketi de içermektedir. Bu hareketler her yaş grubunda farklılıklar göstermektedir. Bu yazımızda her yaş grubuna göre hareketlerden bahsettik.

 

Aikido’da Yaş Grupları nelerdir?

 

  • 5-7 Yaş grubu. Bu grupta genellikle oyunlaştırma yöntemiyle Aikido eğitimi ağırlıktadır. Biraz daha motor becerilere önem verilir.
  • 7-9 Yaş grubu. Bu grupta hem motor beceriler hem de zihin becerilerine yönelik hareketler yapılır.
  • 9-12 yaş grubu. Bu grup artık teknik yoğunluklu çalışmaya başlayabilecek gruplardır. Hem zihin hem de fiziksel gelişime açık olmaya başlamışlardır.
  • 13+ yaş grubu genellikle erişkin grup olup biraz daha felsefik ve fiziksel ağırlıklı antrenmanlar bu yaşla başlar. Hayat boyu devam eder.

 

7 Yaş İçin Spor Hareketleri

 

7 Yaş grubu için genellikle motor beceriler kazandıran ama savunmaya yönelik hareketler tecih edilir. Özellikle koordinasyon geliştiren oyunlar oynanır. Bu grupta temelde;

 

  1. Tavşan yürüyüşü
  2. Ayı yürüyüşü
  3. Kurbağa sıçrayışı
  4. Komando yürüyüşü
  5. Samuray yürüyüşü
  6. Yengeç yürüyüşü

 

Spor hareketleri olarak uygulanır.

Bunların yanında temel oturma kalkma, disiplin ve saygı temaları işlenir. Basit ve başlangıç seviye denebilecek teknikler oyunlarla anlatılmaya başlanır.

 

11 Yaş Spor Hareketleri

 

Bu yaş grubundaki çocuklar genelde motor hareketleri yapmaya başlamış çocuklardır. Aikido’da bu noktada tekniksel ve zihinsel olarak uygulanmaya başlayabilir. Yine oyunlaştırma ile süreç Aikido tekniklerinin birleşimi olarak devam eder. Yukarıdaki 7 yaş spor hareketlerinin yanında biraz daha karmaşık Aikido teknikleri uygulanmaya başlanır. Aynı zamanda kuvvet çalışmaları da buna ilave edilir.

Kuvvet çalışmasında 11 yaş spor hareketleri kapsamında Aikido’da çok farklı yöntemler bulunmaktadır.

 

13 Yaş Spor Hareketleri

 

13 yaş artık olgunluğa atılan ilk adım olan ergenliğin ve Aikido’daki erişkinliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu yaştan itibaren Aikido yapan öğrenciler artık vücut ağırlıklarıyla yapılan ve sistematik her sportif hareketi uygulamaya başlar. Aynı zamanda kardiyovasküler gelişimleri için nefes egzersizleri, bacak egzersizleri devreye girer. Teknik ve nefes bileşimleri ortaya çıkmaya başlar. Yaş ilerledikçe fiziksel gelişimin yanında zihinsel ve içsel gelişim de artmaya ve hatta zirveye çıkmaya başlar. Bu Artık Aikido’nun sınırlarının hem zihinsel, hem fiziksel, hem de sportif olarak kalktığı noktadır.

 

Aikido Kendini Tanımaya Başladığında Sınırlarını Kaldırır

 

Yukarıda göreceğiniz gibi Aikido bir insanın ergenliğe girdiği noktada sınırlarını kaldırır. Bakış açısı, fiziksel kuvvet, zihinsel dinginlik ve sportif kabiliyet bu noktadan sonra ölene kadar devam eden bir sürece dönüşür.

 

Aikido her yaş grubunda yapılabilecek sportif aktivite, fiziksel çalışma ve zihinsel gelişim egzersizi barındırırken, aynı zamanda da her yaş grubunda yapılabilecek savunma teknikleri içerir.

 

 

Aikido Yaş Spor Hareketleri ve Aikido Teknikleri Kısa Tablosu

 

Yaş Grubu

Spor Hareketleri

Aikido Teknikleri

5-7 Yaş

Tavşan Yürüyüşü Ayı Yürüyüşü Kurbağa Sıçrayışı Komando Yürüyüşü Samuray Yürüyüşü Yengeç Yürüyüşü

Oyunlaştırılmış temel tutuş ve savunma teknikleri

7-9 Yaş

5-7 yaş tüm hareketler, nefes ve kuvvet egzersizleri.

Oyunlaştırma ile karmaşık tekniklere geçiş dönemi

9-12 Yaş

5-7, 7-9 yaş Tüm hareketler ve temel vücut ağırlığı kuvvet hareketleri

Oyunlaştırmadan tekniklere geçiş dönemi. Nefes teknikleri başlangıcı

13+ Yaş

Tamamen vücut ağırlığı hareketleri. Tüm yaş Gruplarından destek alınarak

Teknikler ve Aikido her yönüyle sınırlarını kaldırır.