Aikido Nedir?

Aikido nedir? Aikido, kişinin kendisine karşı verdiği bir ego savaşıdır. 'Başkalarını yenmek başarı, kendini yenmek bilgeliktir' sözünün vücut bulmuş halidir.

Aikido'nun Kısa Tarihi

 

Aikido, 20.yüzyılın başlarında, genellikle O Sensei olarak adlandırılan genç usta Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen modern, agresif olmayan bir Japon dövüş sanatıdır. Kurucu 1969'da seksen altı yaşında hayata gözlerini yummuştur.

 

Aikido bir dövüş sanatı olarak etkilidir, ancak özü fiziksel çatışmanın ötesinde bir yoldur. O’sensei Ueshiba geleneksel Japon Jujutsu, kılıç ve mızrak tekniklerinde titiz bir eğitim geçmişine sahiptir. Hayatının ikinci yarısını sanatı insan ruhunu rafine etmek ve canlandırmak için bir araç olarak geliştirerek geçirdi. Daha sonra 'Aikido', 'doğanın güçleri ve ilkeleri ile uyum yolu’ olarak adlandırdığı tekniği yaratmayı başardı. Aikido, dövüş eğitiminin keskin kenarının ruhsal gelişim için bir 'yol' olarak kullanıldığı gerçek bir 'budo' yoludur.

 

Popülaritesindeki artışa rağmen, Aikido, Budo'nun hedeflerine sadık kalmıştır. Yöntemleri, O’sensei Ueshiba'nın "dinmek bilmeyen zirveye ulaşma, zihin ve bedenin mükemmelliğe erişmesi yoluyla insan ruhu ve kişisel gelişimi için çok sıkı bir eğitim" konusundaki derin inancına dayanmaktadır. Kurucusunun ideallerine uygun olarak, Aikido bir kişinin diğeriyle rekabet ettiği spordan ayrı tutulmuştur. Aikido, insanın kendi doğasını mükemmele ulaştırmak için güzel bir kişisel gelişim yoludur. Bu nedenle, Aikido, 'ki' nin Evrensel ilkesine - yaşam gücü veya nefese-büyük önem vermektedir. Aikido, bu evrensel 'ki' nin bireysel insan 'benliğinin' ki 'ile birleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Aikido, bireyi Evrensel İlkeyle uyumlu hale getirmek ve tüm halklar arasında uyum sağlamak için bir Budo'dur. Japon dövüş sanatlarının eski geleneklerinden Aikido, bugün dünyada var olan uyumsuz güçlere karşı koymak için bir uyum kaynağı olarak süregelmektedir.

 

Aikido Ne Demektir?

 

Japonca 'Aikido' kelimesi üç karakterden veya kanji'den oluşur.

Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi, buluşmak, 'uyumlanmak' anlamına gelen 'Ai'dir. Japonca'da bu aynı zamanda 'aşk' anlamına gelir ve bu, O Sensei'nin kullandığı haliyle ‘Ai’ kelimesinin daha net çevirisidir.

 

İkinci kanji, kelimenin tam anlamıyla buhar veya buhar anlamına gelen ki'dir, ancak modern Japonca'da zihin, ruh anlamına gelir. Daha geniş bağlamda 'Ki', sadece insanın ruhu değil,' evrenin ruhu veya gücü ' anlamına gelir.

 

Üçüncü ve son karakter, Ken-Do veya Ju-Do'da olduğu gibi, Aikido çalışmasının sadece kendini savunmaya dayanan teknikleri içermediğini, ancak insanların günlük yaşamlarına dahil edebilecekleri olumlu karakter geliştirme ideallerini içerdiğini belirtmek için' yol 'anlamına gelen' DO ' dur.

 

Bu nedenle, Beden Eğitimi anlamında Aikido, 'bedeni ve evrensel ruhu uyumlaştırmanın yolu' anlamına gelir. Ancak daha derin bir anlamda, aynı zamanda dünyayı ve içinde yaşayan herkesi sevmek anlamına gelir.

 

Doğa İlkelerine Uygun Hareket Etmek

 

Beden eğitiminin en göze çarpan özelliği, rasyonel ve zorlanmamış hareketler vücudun içinden doğal olarak akana kadar çeşitli tekniklerin tekrar tekrar uygulanmasıdır. Aikidocu, saldırgana zarar vermeden veya yaralanmadan kontrol etmenin yollarını uygular. Aikido'da rekabet olmaması, bu temel felsefenin doğal bir sonucudur. Kazanmak ya da kaybetmek hiçbir sonuç vermediğinde, Aikidocular çabalarını karşılıklı kişisel hedeflere adamakta özgürdürler. Bu nedenle, her yaştan erkek, kadın ve çocuk, Aikido'nun kalbi olan budo yolunda birlikte yürüyebilir. Her öğrenci kendi hızında eğitilir ve ilerledikçe, herkes kendi kişisel gelişiminde uyum bulabilir.

 

Rahat bir bedenden ve tamamen merkezlenmiş bir zihinden kaynaklanan dairesel, akıcı hareketler Aikido’nun temel ideallerindendir. Düzenli uygulama, günlük yaşamın her alanına taşınan bir esenlik ve kendine güven duygusu getirir. Bu tür deneyimler sonucunda insanın ruhsal ve fiziksel  deneyimlerinin ve gelişiminin  genişlemesine neden olur.

 

Aikido'da, 'kendi içinde yatan düşmanla' yüzleşmenin yolu dışında 'yol' yoktur. Aikido, hem ruhu hem de bedeni geliştirmek için inatçı bir azim ve özveri yoludur. Eğitimin bu yönünün tanınması ve kabul edilmesi, istikrarlı ilerleme ve kişisel ilerlemenin en kesin yoludur.