Aikido Felsefesi Nedir?

Aikido Felsefesi Nedir?

Savunma sanatı deyince hiç şüphesiz akla Japon savunma felsefesi gelir. Japonya’dan doğup dünya geneline yayılan birden çok dövüş sanatı ve felsefesi bulunur. Bu felsefeler genel olarak aikido, karate ve judo olarak bilinen felsefelerdir. Bu spor dalına felsefe demelerinin nedeni ise bir yaşam biçimi olarak algılamaları ve hayatlarının tüm evrelerinde bu sanatı yaşamalarıdır. 

Japon savunma sanatı kaba güce ihtiyaç duymadan sakin bir şekilde yapılan dövüş sanatıdır. Dünyada yaygın olan dövüş sanatlarının birçoğunu Japon dövüş felsefesinden izler taşır. Savaşçı bir millet olarak ta bilinen Japonlar bu felsefeyi sadece savunmak için kullanırlar. Birçok insanın aklına karate, judo ve aikido ne demek gibi sorular takılabiliyor.

Aikido Felsefesi Nedir?

Japonların dünya sporuna kattığı ve binlerce insana ilham olan spor felsefelerinden biri de aikido dövüş sanatıdır. Onlarca filme de konu olan aikido felsefesi günümüzde onlarca farklı ülkede yaygın olarak öğreniliyor ve yapılıyor. Aikido nedir ve nasıl yapılır gibi birçok soru aikido kurslarında cevap bekliyor. 

1920’li yıllarda Morihei Ueshiba aikido sanatını meydana getirdi. Modern bir savaş sanatı olan Aikido savaş sanatının yanında ruhsal gelişim aracıdır. Bu felsefe kaba güce ihtiyaç duymaz ve daha çok akıllı hamlelerle üstünlük kazandırır. Aikido felsefesi kendini tanıyarak, savaşmak ve kendini aşmaktır.

Aikidonun Amacı Nedir?

Aikidonun amacı insanların sinir sistemini yatıştırıp her olayda soğukkanlı bir tutum içinde olmasını sağlamaktır. Aikido insanlara kibirli olmamayı ve alçak gönüllü olmayı öğretir. Aynı zamanda kendi ile savaşmayı öğreten aikido dışa barışçıl olmayı amaçlar. Tüm insanlarla, hayvanlarla ve tüm dünya ile uyumlu olmayı öğretir. 

İnsanın kendini tanımasını ve sürekli olarak geliştirmesini öğreterek topluma yararlı bir birey olmayı amaçlar. Aikido felsefesini öğrenen kişi bildiklerinden ziyade bilmediklerini öğrenme peşine koşar, kibirli değildir ve herkesle uyum içinde yaşar. Aikido sporu amaçlarının başında kendini tanıma yer alır.

Aikidonun Kurucusu Kimdir?

1883 ile 1969 yılları arasında yaşayan Morihei Ueshiba, aikido sanatının kurucusu olarak kabul edilir. Küçük yaşlarda babasının sürekli itilip kakıldığını görerek daha güçlü olması gerektiği kanısına vardı ve sürekli kendini savaş sanatlarında geliştirdi. 

Sonraki yıllarda dini ve politik eğitimler de gören Morihei Ueshiba, bu sanatla aldığı eğitimleri birleştirerek aikido felsefesini ortaya koydu. Aikido diğer dövüş sanatlarından izler de taşır fakat felsefesi bambaşka bir modern savaş sanatıdır. Bu savaş felsefesinde ellerin yanı sıra kılıç ve sopada kullanılır.

Aikido Yapan Kişiye Ne Denir?

Aikido yapan kişiye aikidoka denir. Ayrıca bu felsefede yeni aikido öğrencisine kohai, siyah kuşak sahibi olmayan öğrenciye mudansha, tecrübeli öğrenciye sempai, usta eğitmenlere ise shihan denir. Aikidoda tahta kılıca bokken, tahta sopaya jo, kılıca ken, tahta bıçağa tanto adı verilir.

Aikido Yapmak Neden Önemli?

Aikido yapmak önemli bir felsefedir. Aikido bir spor dalından çok bir yaşam felsefesidir. Günümüzde ülkemizde olduğu gibi onlarca ülkede aikido kursu ve eğitimi veriliyor. Bu kurslarda öğrenciler sabırlı olmayı, soğukkanlılığı ve disiplinli olmayı öğrenirler. Bunun yanında düzenli bir hayat sürmeyi ve doğayla uyum içinde yaşaması gerektiği gibi birçok yaşam felsefesi kazanırlar. 

Aikido spor alanında kazanma veya kaybetme gibi sportif olaylarla fazla ilgilenmez. Daha çok felsefe ve sanatı ile ünlenmiştir. Bu faktör ve kazanımlar göz önünde bulundurulduğunda aikido yapmak önemli bir sanattır.

Aikidonun Faydaları Nelerdir?

Aikidonun faydaları şunlardır;

 • Yapılan hareketler sayesinde dik bir duruşa sahip olmayı sağlar.
 • Sürekli olarak enerjik olmayı sağlar.
 • Ruh sağlığı açısından çok fazla olumlu etkiler bırakır.
 • Soğukkanlı olmayı sağlar ve stresi önemli ölçüde azaltır.
 • Daha doğru bir nefes egzersizi kazandırır.
 • Öğrenilen aikido teknikleri sayesinde düşme durumunda yaralanmaları önler.
 • Reflekslerin daha hızlı ve kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Eklemleri daha çok güçlendirir.
 • Agresiflikten uzak daha sakin bir hayata kavuşturur.
 • Vücut ile beynin daha uyumlu hareket etmesini sağlar.
 • Liderlik özelliği aşılar.
 • Dikkat dağınıklığının önüne geçer ve daha dikkatli olmasını sağlar.
 • Vücut kaslarının daha dengeli yayılmasını sağlar.
 • Yaşam kalitesini daha üst seviyeye çıkarır.

Aikido felsefesinin başlıca faydalarından bazıları bunlardır. Bu faydaların dışında birçok fiziki ve psikolojik faydası bulunur.

Aikido Nasıl Öğrenilir?

En önemli uzak doğu spor sanatlarından biri olan aikido fiziki hareketlerin yanı sıra zihinsel eğitimler de veriliyor. Bu sporda selam vermeden, minderde oturuş şekline kadar tüm hareketlerin bir eğitimi bulunuyor. Aikido öğrenmek isteyen herkes bu eğitimlerden geçtikten sonra sportif fiziksel eğitime geçiyor. 

Antrenman alanına giriş ve çıkışlarda selam vermek zorunludur ve antrenman boyunca herkese saygı duymak en büyük kuraldır. Aikido sporu oldukça fazla teknikten meydana gelir. 

Eğitimin ilk aşamalarında bazı teknikler öğretilir ve ilerleyen antrenmanlarda sporcudan değişik strateji geliştirerek bu teknikleri kullanması istenir. Bu aşama sporcunun kendini daha çok geliştirmesi gereken bir süreçtir ve uzun sürebiliyor. Bu aşamadan sonra sporcu hamleleri daha rahat yapar.

Dojo Aikido Nedir?

Dojo, uzak doğu savunma sporlarının öğretildiği alanlara denir. Kelime anlamı yol mekanıdır. Dojo kelimesi eski dönemlerde kullanılıyordu fakat günümüzde Japonya dışında bu isimde anılan fazla kurs ismi bulunmaz. Bunun nedeni ise kelime anlamının bilinmemesidir. Dojo aikido ise aikido sporunun öğretildiği ve eğitimin verildiği alandır. 

Bu alanlarda Aikido hocaları fiziki eğitimler vererek öğrencilerin zihinsel olarak gelişmelerini bekler. Zamanla öğrenciler zihinsel ve psikolojik olarak kendilerini eğitir ve öğrendikleri sporu daha başarılı bir şekilde yerine getirir.

Aikido ve Karate Arasındaki Farklar Nelerdir?

Karate aikido gibi bir uzak doğu savunma sporudur. Fakat bu iki spor dalı arasında benzerlik olduğu gibi bazı farklarda bulunur. Akido tüm dövüş sanatlarının aksine yumuşak bir müdahaleyi gerektirir. Aikidoda rakip yumuşak bir hamle ile durdurulur. Aikidonun amacı tüm dünya ile barışık olmak olduğu için fazla sert müdahale yapılmaz. 

Karate ise sert bir tekniğe sahiptir ve rakibe yapılan hamleler onu durdurmak içindir. Karatede rakibin canını yakmak ve ne pahasına olursa olsun onu durdurmak esastır. Aikidoda deneyimsiz bir rakip kolayca öldürülebilir. Eğitimsiz biri ile yapılacak dövüş veya antrenmanda rakip yapılan hamleyi önceden kestiremez ise veya hamleyi bilmiyor ise yanlış bir düşüş sırasında boynunu veya sırtını kırabilir. 

Fakat karate daha çok fiziki güce dayandığı için bu tarz riskler daha azdır. Aikido tekniği üçgen, daire ve kare hareketlerden oluşur. Öğrenci ilk başladığında kare tekniği ile başlar ve sırası ile bu teknikleri öğrenir. Karatede ise ilk başlayan öğrenci yumruk egzersizi ile eğitime başlar.

Karate ve Tekvando Arasındaki Farklar Nelerdir?

Karate bir Japon sanatıdır fakat tekvando Kore’ye ait bir dövüş sanatıdır. Karate ile tekvando arasındaki en önemli fark tekvandoda tekmeler daha sık kullanılmasıdır. Karate daha dengeli ve vücut hareketlerinin daha rahat yapıldığı bir spor dalıdır. Tekvando ise daha hızlı hamlelerin yapıldığı ve ayakların daha fazla kullanıldığı bir spordur. Tekvando spor müsabakalarında daha fazla hamle bulunur.